Co zrobić, aby być szczęśliwym?


W obecnych czasach coraz mniej ludzi jest szczęśliwych. Pomimo, że jakość życia jest zdecydowanie lepsza niż np. 100 lat temu wciąż nie potrafimy być zadowolonymi z naszego życia. Dlaczego tak się dzieje?

Zacznijmy od tego co to oznacza być szczęśliwym? W skrócie bycie szczęśliwym oznacza zadowolenie z życia, spokój wewnętrzny, przeświadczenie, że zmierzamy właściwą drogą. Bycie szczęśliwym zajmuje ważne miejsce w życiu, bo bez poczucia zadowolenia nasze życie nie jest pełne. O ile szczęście chwilowe zapewnić jest sobie w miarę łatwo, tak być trwale zadowolonym z życia jest o wiele trudniej. Jak więc to zrobić? Jak zapewnić sobie długotrwałe poczucie szczęścia? Na pewno nie ma to jednej recepty ( i nie będzie), a dodatkowo wymaga to pracy z samym sobą. Uważam jednak, że zdecydowanie warto starać się o szczęście każdego dnia!

Przedstawiam kilka sposobów, które przyniosły u mnie rezultaty i
nad którymi także pracuję:

Sen

Aby mówić o jakimkolwiek zadowoleniu trzeba być wyspanym. Nie ma innej opcji! Nie raz przerabiałam scenariusz krótkiego snu i nie da się mieć chęci do życia mając „oczy na zapałki”. Dlatego pracuję na regularnością snu. Na co dzień wstaję o godzinie 7, ustawiłam więc alarm o 22.45, który informuje mnie, że czas skończyć działania . Wyłączam wszystkie odbiorniki i idę spać! Potrzebuję około ośmiu godzin snu, ale każdy organizm jest inny. Znam osoby, które śpią 5 godzin i są wyspane, niestety nie należę do tej grupy. Dlaczego staram się wysypiać? Zależy mi na pracy nad sobą, a także na zdrowiu! Po prostu w nie inwestuję i wiem jak zbawiennie sen wpływa na organizm. Jego brak powoduje szereg dolegliwości, choroby. Będąc wyspana następnego dnia wstaję wypoczęta i mam chęć do działania.

Natura, zwierzęta

Czymś co pozwala na uporządkowanie myśli i poczucie się szczęśliwym jest z pewnością przyroda, ogród, las, park, ptaki, zwierzęta…Wystarczy wyjść na spacer, a zmienia się nasze myślenie, inaczej spoglądamy na trudności. Kocham!!! wczesnym rankiem spacerować po trawie i słuchać śpiewu ptaków.

Organizacja czasu po obudzeniu się


Poranek jest najważniejszą porą dnia. Warto też zaplanować co robimy w danym dniu, co jemy, jak spędzamy czas. Mi pomaga w tym KALENDARZ Beaty Pawlikowskiej. Jeśli mam być szczera to praktycznie nie znam scenariusza, kiedy zaspałam i biegam jak zakręcona i w biegu robię 100 rzeczy. Może dwa razy w roku zdarza mi się wyjść bez śniadania? Choć wizja drzemki w telefonie jest kusząca, to za każdym razem jak pomyślę, że mam mieć mniej czasu dla siebie to … wstaję! Zdarza mi się jednak czasami czegoś nie przygotować i szukać w momencie, gdy powinnam wyjść, ale na szczęście bardzo rzadko. Wstać i tak trzeba, a poranek jest najlepszą porą dnia, możemy nastawić się pozytywnie, nasza siła woli także jest wysoka. Dlatego myślę, że osoby, które chcą coś zmienić w swoim życiu, właśnie rano powinny poświęcić więcej czasu dla siebie. 
Namawiam wręcz do planowania, bo łatwiej się funkcjonuje. Nad czym jeszcze pracuję? Walczę, aby rano odciąć się od instagrama, facebooka, staram się poświęcić czas sobie. Zaczyna się niewinnie: minutkę zerknę, a tu jeszcze wejdę i …..10-15 minut (bywa mniej lub więcej) i z minuty robi się co najmniej 15 minut. Dlatego STOP! Rano moja głowa naprawdę nie potrzebuję dawki uderzeniowej informacji ze świata.

„Głupawka”

Czas się przyznać 🙂 . Czasami mi odbija i robię skrajnie dziwne rzeczy do szczęścia mi potrzebne – gadam sama ze sobą, tańczę, stroję miny…. Też tak macie? Pomaga mi to w nabraniu dystansu do trudnych spraw. Staram się wyrzucać złe myśli z mojej głowy, bo to „śmietnik”. Tylko dobre myśli mogą wnieść coś dobrego i konstruktywna krytyka.

Czerpanie z autorytetów

Niezależnie co myślimy na swój temat warto szukać osób , które nas inspirują. Może to być siostra, przyjaciółka, patron lun książka… Sama mam dużo autorytetów wśród bliskich, dużo się od nich uczę. Mam też duchowego przewodnika, którym jest Ojciec Pio- polecam przeczytać jego życiorys lub obejrzeć film.

Inspiruje mnie także ostatnio jedna z kobiet Kamila Rowińska- osoba, która daje mnóstwo wskazówek do polepszenia jakości swojego życia. Polecam przeczytać książkę jej autorstwa, czyli „Kobietę niezależną”, a także obejrzeć Power poniedziałki na kanale You Tube.

Ps. O osobach, które mnie inspirują planuję dodać osobny wpis na moim blogu.

Lista celów, marzeń, wydatków itd.

Kiedyś nie za bardzo planowałam swoje cele, wydatki. Miałam niby „wszystko” w głowie. Szkoda tylko, że pamięć jest krótkotrwała i pod wpływem nowych dostarczonych informacji rzeczy sprzed około tygodnia umykają… Dlatego zaczęłam tworzyć listy. Obecnie mam listę marzeń, tego co chcę kupić, ale także listę wydatków, celów. Listy wciąż wymagają dopracowania, ale są i żyje mi się z nimi lepiej! Warto też do nich często zaglądać i je aktualizować.

Prawo do błędów

Nie ma ludzi idealnych, czasami błędy są nieuniknione, a wręcz potrzebne, aby nie popełniać ich po raz kolejny. Na pewno nie warto się przez nie „tyrać”, pewne sprawy czasami trzeba odpuścić. Prawo do pomyłek ma każdy z Nas i nie warto zbyt długo ich analizować. Zamiast rozmyślania o tym jakim się jest nieudacznikiem lepiej się uśmiechnąć i powiedzieć, że jest się od teraz mądrzejszym.

Wdzięczność

O tym , że jak ważne jest poczucie wdzięczności napisałam już kiedyś na blogu.

Podsumowując: Powodzenie w sukcesach życiowych zależy w dużej mierze od nas samych! Sami musimy wypracować swój model szczęścia.

Powyższe zdania oznaczają również, że każdy z Nas może to wykonać własną metodą. Ja podałam te, które u mnie się sprawdzają, co nie oznacza, że wszyscy tak powinni. Każdy z nas jest inny, metoda np. robienia list z pewnością nie zadziała u każdego :). Warto zatem szukać.

Chciałabym się dowiedzieć jaki jest Wasz przepis na bycie szczęśliwym? Czy poczucie szczęścia jest dla Was ważne, czy może nie myślicie o nim zbyt dużo? Czy trudno Wam to przychodzi? Wierzycie w przypadki, szczęśliwy los?

Poniżej umieszczam link do książki Kamili Rowińskiej oraz stronę na kanale You Tube:

https://www.youtube.com/results?search_query=kamila+rowi%C5%84ska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *