Codzienne nawyki do zdrowia


„Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz”.
Jan Kochanowski, fragment fraszki „Na zdrowie”.

Każdy z nas chce być zdrowy, bo nic nie zastąpi zdrowia. Aby być zdrowym i nie chorować (lub chorować rzadko) warto wypracować codzienne nawyki. Na to jak będziesz się czuć za kilka lat pracujesz już dzisiaj.

Przedstawię Wam moje sposoby na to aby mieć dużo energii i dobre samopoczucie.

-MIÓD I WITAMINA C. Jeśli początek dnia to tylko ze szklanką wody i witaminą C ( lub świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny). Cytryna lub kwas askorbinowy świetnie oczyszczają wątrobę i jelita.

Miód i kwas askorbinowy

Najlepiej przygotować już wieczorem pół szklanki letniej wody i dodać łyżeczkę miodu, ponieważ jeśli miód  odstoi kilka godzin wykazuje kilkukrotnie silniejsze działanie niż ten prosto ze słoika.  

Ważne! W temperaturze powyżej 45°C miód traci swoje właściwości!!! Dlatego jeśli jesteśmy chorzy to nie dodawajmy go do gorącej herbaty! 

– WITAMINA D I K2.

Witaminy D3 i K2

Obok witaminy C to najważniejsze witaminy w naszym organizmie. Witamina słońca odpowiada za mocne kości i zdrowe zęby. Właściwy poziom tej witaminy to również sprawnie funkcjonujący układ krążenia, szczupła sylwetka, a także mniejsze ryzyko rozwoju raka. Niedostateczna ilość tej witaminy przyczynia się do rozwoju krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych do osteoporozy i tzw. osteomalacji (rozmiękania kości). Niedobór witaminy D może także przyśpieszyć proces starzenia i być przyczyną złego samopoczucia( nawet depresji).  Z kolei niedobór witaminy D w czasie życia płodowego może doprowadzić do zaburzenia rozwoju mózgu dziecka i być przyczyną uszkodzenia funkcji mózgowych, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii czy autyzmu. Niestety z badań wynika, że ponad 80% Polaków cierpi na niedobory tej witaminy. U większości osób konieczne jest przyjmowanie suplementów witaminy D w okresie od października do kwietnia (szerokość geograficzna, niedobór słońca). Aby zapewnić właściwe jej wchłanianie zaleca się, żeby przyjmować ją wraz z posiłkiem, gdyż jest ona rozpuszczalna w tłuszczach ( np. olej lniany, kokosowy). Gdy obok witaminy słońca zabraknie nam witaminy K (szczególnie K2)  wapń może odkładać się tam gdzie nie jest potrzebny, czyli w tkankach miękkich (nerkach, płucach, sercu, tętnicach).

Ważne! Witaminę D nie zażywamy bez witaminy K2, podobnie jak wapnia nie zażywamy bez magnezu!

Źródła witaminy D : Witamina ta jest wytwarzana w skórze pod wpływem słońca( latem), oprócz tego tłuste ryby, niewielkie ilości: jajka, pełne mleko i produkty mleczne, oleje roślinne, wątróbka. 

Źródła witaminy K: warzywa zielone, botwinka, jaja, masło, sery, kiszonki. 

*Pełnowartościowe produkty to te naturalne, czyli jaja z wolnego chowu, mleko od krowy, masło i produkty mleczne od krów skarmianych trawą , a zimą kiszonkami. 

-POKRZYWA, SKRZYP POLNY. Przedstawiam Wam moją ulubioną herbatkę :).

Herbata ze skrzypu polnego i pokrzywy

Pokrzywa zawiera wiele cennych witamin, mikroelementów i soli mineralnych. Świetnie wzmacnia i oczyszcza organizm z toksyn, polecana przy wiosennym zmęczeniu. Wpływa korzystnie na produkcję czerwonych krwinek, a tym samym podnosi poziom  żelaza. Poza tym oczyszcza i chroni nerki, sprawia, że wyglądamy młodziej. 
W kwietniu i maju (jeszcze przed jej kwitnieniem) zbieram liście pokrzywy zwyczajnej i piję świeżą! Bomba witaminowa! ​
Skrzyp polny zawiera bardzo dużo krzemu, dzięki temu sprawia, że włosy są lśniące i mocne, paznokcie się nie rozdwajają, a proces starzenia się skóry zostaje zahamowany. Oprócz krzemionki (kwas krzemowy) skrzyp polny posiada flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne i saponiny. 

Jakie różnice zauważyłam po dłuższym czasie stosowania powyższych rzeczy( ponad dwa lata)? Nie choruję na przeziębienie i grypę ( miałam może 2-3 razy katar). Zawdzięczam to piciu codziennie wody z miodem i witaminą C. Ponad rok temu miałam także zabieg wszczepienia implantu zęba. Po wszczepieniu implantu czekałam na gojenie się implantu, czyli zrośnięcie sztucznego korzenia z kością  (trwa to od 3 do 6 m-cy). Wtedy następuje drugi etap –  odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej na który zgłosiłam się po 3 miesiącach. Chirurg prowadzący był zaskoczony, że wszystko szybko się zrosło i jego pytanie brzmiało: czy bierze Pani witaminę D? Moja odpowiedź była oczywiście twierdząca. Oprócz tego kilka lat temu często bywałam senna w ciągu dnia, a teraz posiadam w sobie dużo więcej energii.
Gdzie kupuję te wszystkie rzeczy? W stacjonarnym sklepie zielarskim w Chełmnie. Jest także możliwość  zakupów online. Polecam osobistą wizytę , Pan Michał posiada dużą wiedzę na temat sprzedawanych produktów. Ceny są bardzo atrakcyjne w porównaniu z innymi sklepami. Oprócz powyższych rzeczy stosuję także często ocet jabłkowy, olej lniany, siemię lniane i inne.

 Oczywiście wpis jest za krótki aby to wystarczyło żeby być zdrowym. Bardzo ważna jest higiena życia, zdrowe odżywianie, środowisko, ruch, genetyka i setki innych czynników. Niemniej jednak warto zainteresować się tym tematem, czytać, pytać i rozmawiać.

A Wy jakie macie codzienne nawyki, które poprawiły Wam samopoczucie? Chętnie dowiem się czegoś nowego! Dziękuję za poświęcony czas! 

Linki do przedstawionych produktów:

Witamina D- najlepsza to ta w kroplach: https://sklepdozdrowia.pl/witamina-d3-kropla-slonca-d3-20ml-600-kropli-p-1022.htmlhttps://sklepdozdrowia.pl/naturalna-witamina-d3-forte-1-krople-4000-jm-30ml-p-2161.htmlhttps://sklepdozdrowia.pl/witamina-k2-mk7-naturalne-krople-20ml-p-1776.htmlhttps://sklepdozdrowia.pl/kwas-laskorbinowy-witamina-c-500g-p-2141.htmlhttps://sklepdozdrowia.pl/farmvit-lisc-pokrzywy-pokrzywa-100g-p-1579.html

Źródła:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/witamina-d-objawy-oraz-skutki-niedoboru-i-nadmiaru-witaminy-d-aa-sh6f-unJz-faJd.htmlhttps://www.hajduczeknaturalnie.pl/witamina-d-wazna-i-niezbedna-razem-k2/

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/pokrzywa-wlasciwosci-lecznicze-i-prozdrowotne-pokrzywy-aa-yvde-1WJh-G41i.html

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/skrzyp-polny-wlasciwosci-i-zastosowanie-aa-dgia-PAVB-cp5N.html

Uwaga! Wpis ma charakter informacyjny, wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem.

2 Comments

Add Yours
  1. 1
    Ilona

    Ja wczoraj (tym samym sklepie i i tego samego Pana ☺) kupiłam wit. D3 i K2 oraz kwas akorbinowy. Mam nadzieję że będzie mi służyło tak ja i Tobie. Nie mam miodu, zatem zadanie na jutro już mam – udać się do lokalnego pszczelarza po miód (u nas w ciągu roku zużywa się ok. 6-7 litrów miodu). No i dodam, że robimy dodatkowo ten z mniszka lekarskiego – na niego nie ma bytnio popytu – tylko od święta 😉

  2. 2
    Ilona

    Ja wczoraj (tym samym sklepie i i tego samego Pana ☺) kupiłam wit. D3 i K2 oraz kwas akorbinowy. Mam nadzieję że będzie mi służyło tak ja i Tobie. Nie mam miodu, zatem zadanie na jutro już mam – udać się do lokalnego pszczelarza po miód (u nas w ciągu roku zużywa się ok. 6-7 litrów miodu). No i dodam, że robimy dodatkowo ten z mniszka lekarskiego – na niego nie ma zbytnio popytu – tylko od święta 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *