Jak ograniczyć zużycie plastiku i być bardziej eco?

Masowa produkcja plastiku jest przyczyną ogromnego zanieczyszczenia środowiska. Prognozy biją na alarm.
Bardzo prawdopodobne, że do roku 2050 w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb! 

Poniżej fakty o plastiku, z których być może nie zdawałeś sobie dotychczas sprawy:

 • W ciągu roku na całym świecie 330 mld m³ wody jest zużywane do produkcji plastikowych opakowań.
 • W każdej minucie na świecie zużywanych jest milion torebek foliowych.
 • Plastik rozkłada się kilkaset lat, a niektóre jego rodzaje nawet kilka tysięcy lat lub dłużej np. styropian.
 • 90% wszystkich śmieci jakimi zanieczyszczone są oceany to śmieci plastikowe.
 • Milion ptaków morskich oraz 100 tys ssaków zabijanych jest rocznie z powodu plastikowych śmieci pływających w oceanach.
 • Przez ostatnie 10 lat wyprodukowaliśmy więcej plastiku niż przez całe poprzednie stulecie.
 • 50% całego produkowanego plastiku używane jest tylko raz, a następnie wyrzucane.
 • Wyprodukowane w ciągu roku plastikowe śmieci, ułożone obok siebie wystarczyłyby aby opasać ziemię 4 razy.
 • Wykorzystujemy sumarycznie jedynie 5% całego produkowanego plastiku.
 • Przeciętny Amerykanin wyrzuca rocznie 84 kg plastikowych śmieci.
 • Plastik stanowi około 10% wszystkich śmieci jakie generujemy.
 • Plastik nie jest biodegradowalny. Z czasem natomiast rozpada się na mikroskopijne cząsteczki zwane mikroplastikiem, które zanieczyszczają środowisko.     
  • Źródło: https://ulicaekologiczna.pl/inspiracje/12-faktow-temat-plastiku

Tworzywa sztuczne są więc wszędzie i z przykrością stwierdzam, że dotarliśmy do czasów, że życie bez nich jest niemożliwe. Możemy jednak zawsze przyczynić się do zmniejszenia zużycia tych materiałów.

Przedstawię Wam moje główne sposoby na ograniczenie plastiku:

1. Wielorazowa torba na zakupy. Kilka lat temu kupiłam bawełnianą torbę i posiadam ją do dzisiaj! Oprócz tego mam koszyk na zakupy i też służy mi kilka lat. Ponadto zawsze mam jakieś siatki w samochodzie, nigdy nie wiem kiedy się przydadzą.  Wydaje się to niczym szczególnym, ale w skali roku uzbiera się ładnych parę kilogramów zaoszczędzonego plastiku. Wskazówka: Jeśli jesteś posiadaczką kilku lub kilkunastu toreb plastikowych to używaj ich dopóty dopóki ucho się im nie urwie. Można ich też użyć do kosza na śmieci.  A jeśli zapominasz o zabraniu torby na zakupy (kiedyś też tak miałam) i mimo wszystko przy kasie orientujesz się, że nie masz siatki to teraz zapakuj torbę(y) do torebki lub zapisz to zadanie na liście spraw do wykonania ;).

2. Worki na warzywa, owoce, pieczywo. Od niedawna odkryłam specjalne bio- worki na warzywa i owoce. Kiedyś też używałam plastikowych siatek do tego celu, teraz staram się tak nie robić. A jeśli mi się to zdarzy to pakuję wszystkie warzywa i owoce do jednego worka ( a nie jak kiedyś osobno). Takie worki można wykonać ze starych firanek lub szmatek. Co najważniejsze można je prać! Wystarczą więc na bardzo długo.

3. Worki kompostowalne i biodegradowalne. Dotychczas używałam plastikowych worków do odpadów organicznych i musiałam potem osobno wysypywać je do kontenera, wzbogacając kontener o plastikowy worek. Teraz używam specjalnych worków bio, które są zrobione z ziemniaków (przekształconej skrobi ziemniaczanej)! Może nie są tak wytrzymałe jak plastikowe, ale gorąco je polecam. Szczególnie latem warto zamykać w nich odpady przed wrzuceniem do kontenera (zapobiegamy nieprzyjemnym zapachom i dostępowi owadów).

worki biodegradowalne

POJEMNIKI SZKLANE

4.Zastępowanie pojemników plastikowych na szklane. Dotyczy to kosmetyków, produktów spożywczych. Poza tym plastik w żywności jest niezdrowy i notabene odradzam odgrzewanie produktów, bo chemia dostaje się do jedzenia. Warto zaopatrzyć się w specjalne szklane pojemniki i próbować sukcesywnie eliminować tworzywa sztuczne. Poza tym zamiast wyrzucać słoiki można w nich przechowywać mąkę, ryż, cukier, przyprawy. Nie trzeba więc kupować specjalnych pojemników. Przykład na zdjęciu: W małym słoiczku po koncentracie pomidorowym z czerwoną nakrętką przechowuję zmielony cynamon i kardamon, który dodaje do kawy . To także moja praca domowa, bo mam wiele do zrobienia w tej kwestii. 

EDIT: Przestałam używać folii aluminiowej do kanapek. Zaopatrzyłam się w szklane pojemniki do żywności z Ikea i Allegro. Te pierwsze mają bambusową pokrywkę. Dostępne są w różnych rozmiarach. Sałatki , warzywa i owoce smakują o wiele lepiej niż z plastikowych pojemników (linki poniżej). SZCZERZE POLECAM !

Szklane pojemniki

Dla mnie Ziemia jest szczególnie ważna, w dodatku urodziłam się  22 kwietnia, czyli w dniu kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.  Data zobowiązuje 😉 dlatego poniekąd to moja misja. Tematyka Ziemi jest mi szczególnie bliska także z dwóch innych powodów:  wychowałam się na wsi i ukończyłam studia rolnicze, więc zdaję sobie sprawę jak można łatwo zanieczyścić, ale i jak zadbać o naszą planetę. 

A jakie są Wasze sposoby na zmniejszenie produkcji tworzyw sztucznych? Chętnie dowiem się w komentarzach! Będę szczęśliwa jeśli przekażesz to dalej! Dziękuję!!!


Tutaj możecie zakupić:

1 Comment

Add Yours
 1. 1
  Ewel

  Bardzo konkretny wpis.Aby zmniejszyć kupowanie plastiku używam tego samego worka do zniszczenia.Ostatnio otrzymałam też bardzo praktyczna torbę z juty,która wykorzystuje do codziennych zakupów,Jest średniej wielkości abym zawszecmogla włożyć ja do torebki😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *