Praca nad sobą, a Wielki Post

Wielkimi krokami żegnamy ostatki i nadchodzi Wielki Post. Wierzcie lub nie, ale to znakomity czas do pracy nad sobą.
Co można zrobić i jakie rezultaty osiągnąć? 

Oczywiście każdy czas jest dobry. Nie ma idealnego momentu, wszystko zależy od nas.  Mi jednak szczególnie przypadło do gustu te 40 dni. Co więc można zrobić dobrego dla siebie?

PRZYGOTOWANIE. Kiedy chcemy osiągnąć konkretny cel lub zrealizować się w czymś musimy się odpowiednio do tego przygotować. Dobrze jest rozpisać sobie kilka dni wcześniej wyzwanie: cel- jak będziemy realizować postanowienia, co zrobimy w momencie kryzysu, jakiego rezultatu się spodziewamy. Duża kartka z ostrzeżeniem (np. na lodówce :D) może nie raz przywrócić nas do ładu. Warto także rano lub wieczorem pomyśleć o tym jak zaplanujemy nasz kolejny dzień, 10 minut wystarczy choć można i godzinę (więcej?) :). I oczywiście ważne aby w głowie zachodził proces wyobrażania sukcesu.  Zawsze warto marzyć :). 

DZIAŁANIE. Czas na najtrudniejszą rzecz. Wzloty i upadki. Sinusoida. Ale trzeba próbować, wstawać i do skutku. Najważniejsze aby nie porzucić celu po upadku. Kryzys dopadł każdego. Z pewnością i sportowca, który zdobył złoto. Nieważne ile razy upadniesz, ważne ile razy powstaniesz!!!

 Jednocześnie jasne, że każdy z nas musi być gotowy na  pragnienie i czasami bywa tak, iż trzeba odpuścić, dla ogółu i dla siebie. Mam tu na myśli nie lenistwo (może ktoś miał już nadzieję :D), ale chorobę, obowiązki, wyjątkowe sytuacje. 

SEN. Pojawi się tu myśl: o co chodzi?? Mianowicie jak się jest wyspanym to energia sama rozpiera. Wszystko przychodzi nam łatwiej, mamy uśmiech na twarzy, chęci do działania. Dodatkowo sen wspomaga kreatywność, koncentrację, pozytywnie wpływa na metabolizm i nasze zdrowie. Ten drugi scenariusz, który każdy doświadczył to bycie niewyspanym i brak motywacji do czegokolwiek. Niestety to trudne aby iść spać o przyzwoitej porze, ale warte poświęcenia (pomijam mamy). Główni złodzieje snu to telefon( a dokładniej ukochane aplikacje) oraz telewizor, więc trzeba im rzucić wyzwanie i się z nimi rozstać o konkretnej porze. Powiedzenie tym sprzętom NIE powoduje, że chcemy pracować nad sobą (co robić w łóżku bez telefonu czy tv?). Szukamy więc innego oraz lepszego zajęcia (np. czytanie książki). Tak więc chcesz być doskonały, bądź wyspany!

SMAK SUKCESU. Trofeum o jakim marzysz, zrealizowany plan, spełnione nadzieje.  Tylko i aż tyle. Dobrze wiesz jak świetnie „smakuje” to uczucie, chcesz go doświadczać i się nim radować. Masz tę moc!!!

Ja bardzo lubię praktykować  40 dni. Już kilka lat temu jednym z moich postanowień było nie jedzenie słodyczy ze sklepu, ale pozwalałam sobie na te zrobione przeze mnie. Zgubiłam 2 kilogramy i nie chodziło mi nawet tyle o wagę, ale o fakt, ze potrafię zrezygnować w małej części z czegoś co bardzo lubię( w nadmiernych ilościach). Za to miło jak jeansy leżą nie za ciasno :D.

W tym roku mam kilka postanowień. Na pewno także minimalizm w „cukierni” i osobiste wyrzeczenia.
Jest to kontynuacja moich postanowień noworocznych. Jeśli ktoś jest ciekawy czy robię to ze względu na wiarę to odpowiadam, że również tak.
Chcę dobrze przygotować siebie do przeżycia Świąt Wielkanocnych. Ale także pracować nad sobą, aby w wieku 60 lat nie żałować, że nie spróbowałam. A Was zachęcam również do działania, bez względu na czas.

Podsumowanie:

  • Trzeba planować!
  • Wyzwanie może być krótkie, ale stanowcze i przede wszystkim zrealizowane! 
  • Wyzwanie może być małe ( nawet powinno), nie kuś się od razu o szczyt, bo polegniesz!
  • Nie warto czekać na początek tygodnia, miesiąca itd…
  • Jak się nie weźmiesz za siebie, nie zaznasz smaku porażki to spektakularnych efektów nie zobaczysz!
  • Nie ma idealnego momentu na działanie, najlepszy jest tu i teraz!

  • Ps. Macie w planach jakieś postanowienia na marzec, post czy inny termin:) ? Chętnie dowiem się jak zmierzacie do ich osiągnięcia. Dziękuję za uwagę!

Nigdy się nie poddawaj!!! 

Zapraszam także : https://renee-metera.com/wyzwania-na-2019-rok/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *